Dom o powierzchni 200 m² w lesie, w którym prawie wszystko jest wykonane ręcznie.

Ciekawa historia pewnego przytulnego domu w środku lasu.

Nasza bohaterka Elena sama wymyśliła projekt tego domu. W rezultacie dostała mieszkanie, które nie jest gorsze pod względem komfortu od mieszkania miejskiego: ma autonomiczne ogrzewanie, kanalizację i szambo. Aby mieć wodę pitną, musieliśmy zbudować własną studnię.

Na terytorium są jeszcze dwa domy, ale dzisiaj porozmawiamy o budowie największego: przestudiuj i przyjmij pomysły, które Ci się podobają.

O planowaniu i budowie

Historia naszego domu zaczęła się od tego, że w czasie pandemii kupiliśmy działkę niedaleko mojej mamy w zwykłym SNT. Miejsce jest ekstremalne, zalesione – to właśnie nas najbardziej przyciągnęło. Na działce stał stary dom 6×8. Dla nas nie było to zbyt nowoczesne – chcieliśmy zamienić je w daczę. Ostatecznie wszystko skończyło się na tym, że wykonaliśmy projekt bardziej globalny: jak się okazało, stary dom nie odpowiadał dzisiejszym technologiom.

Chcieliśmy tam przyjechać nie tylko latem, ale także zimą: trzeba było zbudować system grzewczy, ściany musiały mieć odpowiednie właściwości termoizolacyjne. Postanowili wyburzyć dom, pozostawiając jedynie piwnicę.

Lubię nowoczesną zabudowę – dość niską, z wyjściem na taras.

Chciałem mieć coś podobnego, więc wdrożono mój pomysł wylania płyty obok starego fundamentu z piwnicą – w ten sposób we wnętrzu pojawiły się stopnie. Skorzystaliśmy także na tym, że otrzymaliśmy wysokie sufity, sięgające prawie 4 m (dokładnie 3,80). W pozostałej części domu mamy stropy o wysokości 2,80 m.

Zaprojektowaliśmy przestronną kuchnię-salon z dużymi panoramicznymi oknami i wyjściem na taras. Na starym fundamencie z piwnicą zlokalizowano grupę wejściową, klatkę schodową na górę, saunę oraz pomieszczenie gospodarcze połączone z łazienką. Na drugim piętrze mamy trzy sypialnie (główna z oknami na las i dwa pokoje gościnne) oraz dwie kolejne łazienki.

Dom jest mały: jego całkowita powierzchnia wynosi około 200 m², ale służy wyłącznie do celów mieszkalnych – praktycznie nie ma tam miejsca do przechowywania, wszystko jest w piwnicy. Sam dom zrobiliśmy w stylu, który nazywam „leśnym”. Pokryli go niezwykłą „amerykańską” deską: długo trwało dobranie koloru khaki – bardzo organicznie wkomponował się w klimat lasu.

O wykańczaniu

Początkowo planowaliśmy, że będzie to dacza w lesie: chcieliśmy mieszkać w jak największej ilości drewna. Dlatego wszystkie ściany w domu są wyłożone imitacją drewna, sufity są wyłożone drewnem, a gdzieś zostawiliśmy prawdziwe belki, które zostały użyte do budowy domu.

Kolory, które wybrałam, współgrały z otaczającą przyrodą – to naturalne odcienie. Chciałem tylko kontrastu z moim mieszkaniem, które jest bardzo jasne. Wszystko tutaj sprzyja relaksowi.

Projekt wymyśliłam sama: inspirowałam się Pinterestem, miałam mnóstwo pomysłów. Dużo podróżowałem i lubiłem domki w Austrii – pociągał mnie wiejski, leśny klimat. Dlatego poprosiliśmy o oblanie belek – po usunięciu miękkiej warstwy pozostaje szorstka faktura drewna. W łazienkach płytki hiszpańskie.

Na parterze cała podłoga wykonana jest z gresu porcelanowego, a podłogi są podgrzewane wodą. Na drugim piętrze znajduje się bardzo prosty parkiet firmy Leroy Merlin, ale podobał mi się jego wygląd. Pokazuje się bardzo dobrze.

O kuchni

Kuchnia jest moją dumą, bo była stosunkowo niedroga. Do stołu i blatu użyto naturalnego litego dębu – marzyłem o dużym stole. Cała zawartość pochodzi z IKEA, łącznie z bufetem. Jedynym wyjątkiem są fasady, zamawiałem je gdzie indziej, potrzebowałem odpowiedniego zielonego koloru. Krewni pozostali na wyspie i w formie bufetu.

Podam Ci lifehack: ponieważ miejsce do przechowywania w kuchni nie jest zbyt duże, chciałam, aby kuchnia była częścią pokoju dziennego, lodówka się nie zmieściła – potrzebowałam zabudowanej. Ale są małe, a poza miastem potrzebny jest porządny zapas jedzenia. Wymyśliłem spiżarnię pod schodami, umieściłem tam zamrażarkę i kupiłem lodówkę bez niej do kuchni. Również zamawiając kuchnię zamówiłem dodatkową dolną szufladę i zamontowałem na niej lodówkę – dostałem inny system przechowywania na głębokość całej lodówki.

Bufet to kolejne osiągnięcie, zmontowałem go jako zestaw konstrukcyjny z modułów METHOD. W związku z tym, że elewacje po bokach pokryłem panelami, dolne ściany boczne pokryłem elewacjami: fasada ma grubość 2 cm, a panel ma grubość 12 mm, różnicę zniwelował blat – okazało się, że bądź spódnicą, bardzo piękna. Oświetlenie sami wykonaliśmy i przyciemniliśmy szyby folią; Zamówiłem uchwyty na AliExpress. Z resztek paneli i gzymsu wykonaliśmy półkę do otwartego przechowywania nad ekspresem do kawy.

Podobny bufet od producentów mebli kosztował mnie około 200 000, ale kosztował mnie 83 000 rubli.

O meblach

Na drugim piętrze nie ma nic drogiego: łóżka kupione w sklepie internetowym, zasłony od Leroy Merlin, zamówiłem konopie na Avito jako stoliki nocne, są używane w głównej sypialni. Zamówiłem kilka produktów z  La Redoute  , białoruskiego bufetu na pierwszym piętrze z białoruskiej strony internetowej. Lampa podłogowa i oświetlenie z IKEA.

Ciekawostka: chciałam modną sofę modułową, ciętą, w kształcie kwadratu. Poszliśmy z mężem na nią usiąść, a w sklepie zobaczyliśmy francuską sofę – kiedy mój mąż na niej usiadł, powiedział, że nie będzie patrzył na inne. Po roku wszyscy znajomi mówią, że mamy bardzo fajną sofę.

O kominku

Jeśli przyjrzysz się uważnie zdjęciom kominka, wydaje się, że jest on ozdobiony kamieniem naturalnym. W rzeczywistości wszystko, co widać, to w zasadzie rama z płyty gipsowo-kartonowej zawierająca półkę na drewno opałowe. Znalazłem osobę, która wykonała dla mnie tynk dekoracyjny: kosztowało to 40 000 rubli (materiały łącznie z pracą). Bardzo mnie to ucieszyło, bo naprawdę wygląda jak piękny czarny kamień – ani jednego szwu czy połącze

O piwnicy

W piwnicy mamy całą komunikację: rekuperator (zbudowaliśmy wentylację w całym domu, klimatyzację) plus schowek – okazało się to bardzo przydatne na całe życie. Do dyspozycji Gości jest także chłodnia, w której można przechowywać ziemniaki, marchewkę itp.

O przechowywaniu

W domu znajduje się kilka miejsc do przechowywania – małych szafek, każda o innym przeznaczeniu. Znajdują się tu dwie garderoby (męska i damska) oraz część gospodarcza – znajdują się tam dodatkowe poduszki, koce, deska do prasowania, żelazko oraz pudełka z artykułami sezonowymi.

W korytarzu znajduje się schowek, w którym przechowywana jest odzież wierzchnia i obuwie. Jedna strona przeznaczona jest na odzież miejską, druga na odzież wiejską. Małe szafy pozwalają uniknąć zagracenia przestrzeni.

O łazienkach

W domu znajdują się trzy łazienki. Na parterze łazienka połączona jest z pomieszczeniem gospodarczym, w którym znajduje się pralka i suszarka. Prysznic znajduje się obok sauny: gość przebywający w biurze może skorzystać z toalety na parterze. Na drugim piętrze znajdują się trzy sypialnie i dwie łazienki. Jeden na dwa pokoje, drugi na główną sypialnię.

Wszystkie łazienki zostały wykonane w tym samym stylu, różnią się jedynie wystrojem: zastosowano drewno, zamontowano świetliki na drugim piętrze i zastosowano dekoracyjne hiszpańskie płytki. Ciekawym rozwiązaniem są kabiny prysznicowe wykonane w stylu konstrukcyjnym. W głównej sypialni została naklejona listwa w kratkę, bardzo nam się podoba. Wykorzystano wiele tkanych elementów drewnianych.

O błędach

Kupiliśmy gotowy dom, ściany były już na swoim miejscu, więc robiąc projekt, kierowałem się istniejącym budynkiem. Jeszcze wtedy nie wiedziałem, że go całkowicie zburzymy i pozostawimy jedynie piwnicę. Planowali pozostawić wejście do domu tam, gdzie było, ale wyburzyć ścianę, aby od razu dostać się do kuchni-salonu.

Kiedy budowaliśmy dom, okazało się, że parking jest po drugiej stronie wejścia do domu – jedzenie podawano przez okno w salonie. Kontynuowano budowę: dodaliśmy nowy ganek i przesunęliśmy okno na końcu korytarza niżej. Okazało się, że jest to weranda od parkingu, a stary korytarz zamieniono na inny pokój (biuro) – to bardzo wygodne.

Rada dla czytelników:

Nie spiesz się, ponieważ budowa domu to poważny krok i wydajesz sporo pieniędzy. Jak pokazuje praktyka, kwotę, którą ludzie planują wydać, zwykle należy pomnożyć przez dwa, ponieważ wszystkie firmy budowlane są trochę nieszczere, gdy mówią o tym, ile kosztuje budowa domu. 

Jeśli ktoś chce mieć wygodną przestrzeń, radzę nie oszczędzać na projekcie, ale dokładnie przemyśleć go z architektem i projektantem, aby stworzyć idealne mieszkanie specjalnie dla swoich potrzeb.

Like this post? Please share to your friends:

Videos from internet