Dom wiejski z kontenera: ujawniamy zalety i wady takiego budynku.

Czy warto budować?

Czy od dawna marzysz o wiejskim domu, ale nie chcesz długo czekać i wydawać dużo? W takim razie sugerujemy rozważyć opcję budowy z kontenera morskiego. Spróbujmy dowiedzieć się, jakie są główne cechy takiego rozwiązania. 

Rodzaje kontenerów

Jeszcze nie tak dawno takie metalowe ramy służyły wyłącznie do celów transportowych. Obecnie powstają z nich budynki komercyjne, magazyny, posterunki ochrony i wiele innych.

Coraz popularniejsze stają się także kontenery morskie lub kolejowe pełniące funkcję pomieszczeń mieszkalnych. Można je kupić gotowe – z izolacją i całą komunikacją. Budowa domów wiejskich obejmuje konstrukcje o długości 20 stóp lub więcej.

Rodzaje domów kontenerowych

Domy wiejskie budowane są z kilku rodzajów kontenerów, w zależności od wymiarów samego terenu i pożądanej wielkości budynku.

Na małym obszarze zaleca się umieszczenie ich jeden na drugim i, w razie potrzeby, uzupełnienie ich przedłużeniami.

1. Jeden kontener   to najprostsza opcja, która pozwoli zaoszczędzić mnóstwo czasu i pieniędzy. Nadaje się do zamieszkania sezonowego ze wszystkim, czego potrzebujesz, w tym łazienką z umywalką i prysznicem, kuchnią i salonem.
2. Dwa kontenery   – wersja bardziej przestronna z możliwością stworzenia kilku pomieszczeń. Łazienkę można tutaj powiększyć, a kuchnię i sypialnię można oddzielić przegrodami i drzwiami. A jeśli umieścisz je jedno na drugim, będziesz mógł stworzyć dwa osobne wejścia od ulicy.
3. Trzy  lub więcej kontenerów – ta opcja obejmuje już pełnoprawny domek z dodatkowymi pokojami, schowkiem, kilkoma sypialniami i łazienkami. Kontenery można ustawić obok siebie lub oddzielić tarasem.
4. Pojemnik ocieplony  na zimę – będzie odporny na mróz i doskonale sprawdzi się podczas zimowania w domku letniskowym. Możesz zbudować taki dom nawet w notorycznie zimnych regionach północnych. To prawda, że ​​​​w tym przypadku potrzebna będzie izolacja ścian zewnętrznych i wewnętrznych oraz odpowiedni system komunikacji.

Budowa i wykończenie

Dom z jednego kontenera można zbudować w około miesiąc, a budowa większej konstrukcji zajmie 2-3 miesiące.

1. Przygotowanie  – ten etap polega na zebraniu dokumentacji, zbudowaniu planu i projektu wraz z pełnym kosztorysem (materiały budowlane, izolacja, instalacja elektryczna, drzwi itp.). Należy również obliczyć koszty samego transportu kontenerów (opłata za usługi załogi, dostawę i montaż).

2. Budowa  – faktyczny etap wznoszenia obiektu. Wiąże się to z przygotowaniem i wylaniem fundamentu, zamontowaniem drenażu i wentylacji na dachu, zamontowaniem okien i drzwi, ociepleniem ścian i pokryciem ich szalunkami. Przed ułożeniem przewodów kanalizacyjnych i elektrycznych należy upewnić się, że są one podłączone do terenu.

Zalety i wady

Do oczywistych zalet takich konstrukcji należy praktyczność, trwałość i efektywność konstrukcji. Ponadto w porównaniu do innych konstrukcji dom wykonany z kontenerów blokowych będzie kosztował znacznie mniej i będzie wyglądał znacznie bardziej estetycznie.

Wadą są w zasadzie same pojemniki: metalowa podstawa sprawia, że ​​są zimne w zimie i gorące w lecie. Ponadto zaleca się umieszczanie takich domów na fundamencie, ponieważ wilgotna gleba po śniegu i deszczu może mieć szkodliwy wpływ na materiał.

Jeśli porównasz konstrukcje wykonane z pojemników z cegłą, panelem lub drewnem, będą one trwać krócej. Aby zainstalować drzwi i okna, musisz umieć pracować ze spawarką i piłą do metalu.

Konstrukcja taka wykonana jest ze zdemontowanego kontenera, dlatego przed zakupem należy sprawdzić jakość jej elementów. Zewnętrzne i wewnętrzne boki, szwy i złącza muszą być w odpowiednim stanie, w przeciwnym razie problemy pojawią się już na etapie budowy.

Like this post? Please share to your friends:

Videos from internet